Aparaty słuchowe

„Aparat słuchowy to ultra-miniaturowe urządzenie elektroakustyczne, które jest zawsze za duże. Musi wzmacniać dźwięk milion razy, ale nie wywoływać żadnego hałasu. Musi działać bezawaryjnie w morzu potu, chmurze talku lub obu. Jest to produkt, który odkłada się na dziesięć lat po tym, jak go potrzebuje, ale nie może się bez niego obejść przez trzydzieści minut, kiedy trzeba go serwisować.”

Wydaje się, że to trudne zadanie, prawda? Chociaż żyjemy w epoce, w której wprowadzono wiele postępów w dziedzinie aparatów słuchowych, nadal nie jest on doskonały i ma wiele wad.

W wieku dziesięciu lat zdiagnozowano u mnie średni lub ciężki niedosłuch odbiorczy. Oznacza to, że moja utrata słuchu jest spowodowana uszkodzeniem nerwów, na które nie ma lekarstwa.

Utrata słuchu to złożony problem z różnymi przyczynami i nie wszystkie dzieci mają to szczęście, że radzą sobie w zwykłej szkole. Wielu musi przejść przez specjalne kanały edukacyjne, często poważnie ograniczając ich możliwości kariery.

Jaka jest różnica między byciem głuchym a niedosłyszącym

Zgodnie z artykułem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „Głuchota i utrata słuchu” , głuchota oznacza głęboką utratę słuchu. Oznacza to, że masz słaby słuch lub nie słyszysz go wcale, a do komunikacji używasz języka migowego.

Utrata słuchu obejmuje spektrum od łagodnego do ciężkiego. Oznacza to, że nadal masz pewien stopień słyszenia i możesz komunikować się za pomocą słowa mówionego . Korzystasz z urządzeń wspomagających, takich jak aparaty słuchowe i implanty ślimakowe, poprawiających słyszenie.

W jaki sposób aparaty słuchowe pomagają osobom niedosłyszącym

Aparaty słuchowe poprawiają słuch i umożliwiają lepszą komunikację. Dlatego mógłbym uczęszczać do zwykłej szkoły, iść na studia i mieć satysfakcjonującą karierę.

Ale co najważniejsze, ratuje życie w ciszy – umożliwia komunikację lub uczestnictwo w interakcjach społecznych.

Od wielu lat noszę analogowe aparaty słuchowe i mój pierwszy zestaw cyfrowych aparatów został założony dopiero po czterdziestce.

Jaka jest różnica między analogowymi a cyfrowymi aparatami słuchowymi?

Analogowe aparaty słuchowe

Analogowe aparaty słuchowe wspomagają słyszenie, zwiększając głośność dźwięków. Ten proces nie jest selektywny. Oznacza to, że wzmacniane są wszystkie dźwięki – te, które słyszymy, a także te, których nie słyszymy.

Wyobraź sobie, że próbujesz słuchać głosu na tle wzmocnionego hałasu.
Wadą analogowych aparatów słuchowych jest sprzężenie zwrotne akustyczne. Ten gwiżdżący dźwięk jest nie tylko irytujący, ale także przeszkadza w komunikacji, wpływając na naszą zdolność słyszenia.

Informacje zwrotne są spowodowane kilkoma czynnikami, takimi jak:

  • Kiedy słuchawka nie jest prawidłowo włożona.
  • Inny przedmiot zbliża się zbyt blisko aparatu słuchowego. Na przykład podczas rozmowy telefonicznej.
  • Ruch mięśni wokół uszu podczas śmiechu lub jedzenia.
  • Zwiększanie głośności w trudnych sytuacjach, aby lepiej słyszeć.

Nie ma łatwego rozwiązania: ściszenie może pomóc, ale niweczy cel. W niektórych sytuacjach po prostu nie ma alternatywy i musisz po prostu jak najlepiej to wykorzystać.
Rozmowy telefoniczne są wystarczająco trudne, bez umiejętności czytania z ruchu warg lub mowy ciała.

Ale wyobraź sobie, że prowadzisz rozmowę telefoniczną i nagle nie ma nic! Tylko cisza… Bez ostrzeżenia bateria właśnie się rozładowała, jedyne, co możesz zrobić, to przerwać, powiedzieć drugiej osobie o swoim dylemacie i obiecać, że oddzwonisz.

Ze względu na ograniczony zakres analogowych aparatów słuchowych oznacza to, że należy je wymienić, gdy ubytek słuchu wykracza poza ten zakres. Średnio co pięć lat i razem z bateriami jest to wydatek, który należy uwzględnić w budżecie.

Cyfrowe aparaty słuchowe

Uzyskanie cyfrowych aparatów słuchowych może odmienić życie! Zamiast zwiększać głośność, ma na celu uczynienie dźwięku wyraźniejszym. Tworzy zupełnie inny rodzaj dźwięku. To jak porównywanie radia analogowego do stereo.

Najlepiej można to opisać kilkoma wspomnieniami po założeniu mojej pierwszej pary cyfrowych aparatów słuchowych.

Włączyłem go, gdy przejeżdżała karetka. Tam, gdzie analogowe aparaty słuchowe zwiększyłyby głośność do nie do zniesienia, teraz na zewnątrz był tylko hałas.

Wyobraź sobie, że idziesz na lunch z mężem do ruchliwego centrum handlowego. Tam, gdzie wcześniej nie można było dużo mówić – bo cały hałas zagłuszał głos towarzysza – tym razem będzie zupełnie inaczej. Dzięki funkcji redukcji szumów cyfrowego aparatu słuchowego możesz usłyszeć, jak do Ciebie mówi. Nie tylko to, ale możesz także usłyszeć ludzi rozmawiających przy pobliskich stołach. Nawet jeśli nie możesz śledzić ich rozmowy, możesz ich usłyszeć. O wiele lepsze niż bycie bombardowanym ciągłym hałasem!

W domu ciągle pytasz o drobne odgłosy, których nie możesz zidentyfikować. Wszystkie odgłosy, których wcześniej nie było słychać. Proste rzeczy, takie jak kapanie z kranu lub słyszenie psa podczas chodzenia po płytkach.

Sprzężenie zwrotne również jest znacznie ograniczone i staje się problemem tylko wtedy, gdy trzeba zwiększyć głośność.

Cyfrowe aparaty słuchowe zapewniają lepsze wrażenia słuchowe, ponieważ można je precyzyjnie dostroić do konkretnego profilu słuchu. Możliwe jest również tworzenie różnych profili, na przykład profilu ogólnego do codziennego użytku lub profilu do hałaśliwego otoczenia ze zwiększoną redukcją hałasu. Możesz nawet założyć profil do oglądania telewizji lub chodzenia na koncert, co daje bardziej stereofoniczne wrażenia.

Kolejny ważny profil dotyczy korzystania z telefonu. Funkcja cewki telefonicznej zwiększy głośność w jednym uchu, którego używasz podczas rozmowy telefonicznej, a zmniejszy głośność w drugim.

Niestety ta funkcja nie działała u mnie tak dobrze, więc muszę ręcznie przełączyć się na ten profil.

Ogromną zaletą jest to, że cyfrowe aparaty słuchowe ostrzegają (około dwudziestu minut), gdy bateria się wyczerpuje. To wystarczy w większości sytuacji, takich jak zakończenie rozmowy telefonicznej. Lub usprawiedliwiając się obecną firmą.

Cyfrowe aparaty słuchowe mają znacznie większy zasięg. Tak więc, jeśli nie wydarzy się coś drastycznego, zawsze będzie w stanie dostosować się do Twojego profilu słyszenia. Oznacza to, że tak długo, jak wytrzymują komponenty fizyczne.

Dlatego spodziewasz się, że będziesz w stanie nosić cyfrowe aparaty słuchowe przez dłuższy czas. Niestety tak nie jest. Ponieważ części są dostępne tylko przez ograniczony czas, aparatów słuchowych nie można naprawiać w nieskończoność.

Cyfrowe aparaty słuchowe są drogie! Oznacza to, że musisz natychmiast rozpocząć zapisywanie na następny zestaw. Jednak biorąc pod uwagę, jak poprawia to jakość życia, jest wart każdego centa.

Chociaż solidne, nadal nie pasują do rachunku w 100%. Muszą być regularnie czyszczone, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wilgocią (potem) i zakazem pływania lub kąpieli! Ponadto składniki środka dezynfekującego, których stale używamy z powodu pandemii, zatykają głośniki aparatów słuchowych. I talk w proszku – nawet nie blisko!

Czy uważasz, że często masz trudności z usłyszeniem? Jak najszybciej przeprowadź badanie słuchu. Jeśli polecasz Ci aparaty słuchowe, nie wahaj się ani chwili. Dzięki obecnym postępom technologicznym Twoje cyfrowe aparaty słuchowe nie tylko pomogą Ci lepiej słyszeć, ale także poprawią ogólną jakość Twojego życia!