Wskazówki i porady dotyczące oszczędzania na ogrzewaniu

Jak co roku wraz z nadejściem chłodu Korzystanie z ogrzewania prawie stale staje się nieuniknione. I jak co roku w wielu hiszpańskich domach pojawia się to samo pytanie: jak zaoszczędzić na rachunku za prąd lub gaz? Dajemy Ci szereg wskazówek .

Według statystyk ogrzewanie stanowi 47% rachunku za energię. Jeśli nie płacisz stałej stawki, istnieje wiele wskazówek i sztuczek, które pomogą Ci zaoszczędzić na ogrzewaniu, które pozwolą Ci obniżyć rachunek o od 10 do 40%. Będzie to oznaczać duże wydatki. Statystyki mówią, że w Polsce jedną z najtańszych form ogrzewania jest ogrzewanie gazowe w mieszkaniu – odsyłam do artykułu, gdzie jest więcej na temat ogrzewania gazowego.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? porady i wskazówki

Instalacja : jeśli masz zainstalowany kocioł lub system dystrybucji ciepła (grzejniki, ogrzewanie podłogowe …), istnieją podstawowe aspekty związane z konserwacją, które warto wziąć pod uwagę. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego zaleca się sprawdzenie kotła przez fachowca.

Zoptymalizuje jego użytkowanie i skonfiguruje go pod kątem większej wydajności, co oznacza, że ​​zaoszczędzisz na zużyciu, ponieważ będzie działać lepiej przy mniejszym zużyciu paliwa.

Grzejniki i termostaty: Pamiętaj, że jeśli używasz grzejników, bardzo ważne jest ich odpowietrzenie. Ponieważ w miesiącach bezczynności kanały chłodnicy wypełniają się powietrzem. Powoduje to powstawanie kieszeni, które uniemożliwiają przepływ gorącej wody. Grzejniki nagrzewają się mniej lub mają obszary, w których jest zimno.

Nigdy nie należy zakrywać grzejników, co utrudnia przepuszczanie gorącego powietrza. Czasami mokre ubrania zostawiamy do wyschnięcia, co zapobiega swobodnemu rozprowadzaniu ciepła.

Termostaty pomogą nam kontrolować temperaturę w naszym domu. Ważne jest, aby wiedzieć, w jakiej jesteśmy temperaturze i umieć ją regulować. Jeśli nie będziemy w domu, możemy zaprogramować termostat, aby sam się wyłączał i włączał. Polecam tutaj skontaktować się z dobrym hydraulikiem, który skontroluje czy w domu wszystko działa jak należy i czy jest w właściwy sposób zoptymalizowane.

Kontroluj temperaturę otoczenia

Jedną z porad i wskazówek, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w naszym domu, jest to, że nie potrzebujesz stałej temperatury przez 24 godziny na dobę. Jak już wspomnieliśmy, na dzień wystarczy ustawić termostaty na  20ºC . W nocy zaleca się  obniżenie temperatury na termostacie do 16ºC-18ºC , dzięki czemu można  zaoszczędzić do 13% na rachunku .

Bardzo częstym błędem, który zwykle popełniamy po powrocie do domu, jest podniesienie temperatury do ponad 20 stopni, aby uzyskać szybsze ciepło w domu. Uważamy, że w ten sposób dom będzie się szybciej nagrzewał, a tak nie jest. Dokładnie taki sam czas ustawia się na 20 stopni, a także wysiłek naszego kotła przy pełnej wydajności zakłada wzrost zużycia energii.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że jeśli mamy pokoje, z których nie korzystamy, lepiej je zamknąć i wyłączyć te grzejniki.

Stawki: innym sposobem na zaoszczędzenie na ogrzewaniu jest płacenie mniej za paliwo: gaz, olej napędowy, energię elektryczną lub system, z którego korzystamy. Dzisiaj jest wiele wspólnych stawek, w których można uzyskać rabaty, jeśli kupujesz prąd i gaz z tym samym. wszystkie oferty i promocje, ponieważ możesz zaoszczędzić na stałej opłacie lub cenie paliwa.

Ciepło wytwarzane przez kocioł uchodzi głównie przez ściany, szyby okienne, wywietrzniki i szczeliny drzwiowe. W przypadku szyb można by je zastąpić innymi izolatorami lub podwójnymi szybami, które izolują od zimna, choć jest to ważna inwestycja ekonomiczna, to w dłuższej perspektywie warto za te pieniądze zaoszczędzić na ogrzewaniu. Szacuje się, że 25% ciepła jest tracone przez szkło.

Pęknięcia w dolnej części drzwi, zwłaszcza te wychodzące na ulicę, ze względu na różnicę temperatur, zwykle generują prąd powietrza, który pomaga uciec przed ciepłem (traci około 5%). Dobrym pomysłem jest ułożenie dywaników lub mat, które izolują, a jeszcze lepiej uszczelniają.

Inne domowe sztuczki, takie jak porady i wskazówki, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu:

Jeśli Twoje podłogi są ceramiczne, niektóre dywaniki pomogą Ci wchłonąć zimno z płytek. Grubsze dywaniki sprawdzą się lepiej. Oprócz dekoracji naszych domów, nadają naszym domom cieplejszy akcent.

W nocy opuść całkowicie rolety i zaciągnij zasłony. Wręcz przeciwnie, za dnia wszystko jest otwarte, aby wykorzystać ciepło słońca.

Czy Twoje stopy są zawsze zimne? Następnie zacznij od zakrycia… głowy. Kiedy jest ci zimno, twoje ciało priorytetowo traktuje swój najcenniejszy organ: mózg. Pompuje krew do głowy, aby ją rozgrzać, zmniejszając krążenie w kończynach (dłoniach i stopach). Jeśli założysz czapkę, ciepło ciała będzie lepiej regulowane, a stopy nie będą tak zimne.