Badanie marketingowe siły tożsamości marki

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co kryje się za tym, co nazywamy tożsamością marki?

To jedno z tych słów, które przyciąga różne znaczenia, począwszy od nazwy firmy i logo, a skończywszy na jego biznesowej definicji (Fuji: Jesteśmy firma cyfrowo przetwarzającą obraz), jego wizerunku na rynku, jego wartości. Sposobie prezentacji (np. w sklepie patrz: http://merchandising.i-wro.pl )

Czasem kierownictwo potrafi zejść o poziom niżej i rozmawiać o tożsamości, ich firmy lub ich własnej, jako unikalnej charakterystyce, która definiuje sposób, w jaki tworzą wartość w świecie. Z tego punktu widzenia, tożsamość rozsiewa ziarna zróżnicowania. Ahhh, wydaje mi się, że chłopaki mogą mieć asa w rękawie.

Rozpocznij od siebie

Nie ma znaczenia, w jaką działalność marketingową jesteś zaangażowany; jeśli planujesz z sukcesem przekształcić swoja markę, musisz rozpocząć od ustalenia, kim jesteś. Ten imperatyw nie jest po prostu czymś przyjemnym do posiadania; to przymus, który odkryliśmy niedawno dzięki badaniu marketingowemu, które obrazuje ilościowo wpływ siły tożsamości marki, organizacyjny i indywidualny, na zaangażowanie pracowników i wydajność biznesową. Kluczowe odkrycia z badania marketingowego, były dramatyczne.

Co oznacza wzrost w identyfikacji marki?

Wzrosty w sile identyfikacji marki przekłada się na przewidywalne wzrosty w dochodzie i innych finansowych korzyściach.

Siła identyfikacji organizacyjnej jest bardziej wpływowa niż moc identyfikacji indywidualnej w kierowaniu zaangażowaniem pracowników i wydajnością biznesową. Niemniej jednak ich wspólny efekt jest znacznie większy niż tylko jeden.

Pomimo, że identyfikacja organizacyjna pojawia się jako główny motorniczy wydajności, pracownicy zazwyczaj nie myślą, że firma w której pracują posiada silną tożsamość marki.

Plany marketingowe w budowaniu marki

Plany marketingowe muszą odpowiadać na to wyzwanie. Strategie marketingowe muszą sprawiać że te problemy zostaną odpowiednio rozwiązane. To na pewno pomoże firmie i jej produktom w zyskownym działaniu na rynku

Przeszył mnie dreszcz, kiedy zobaczyłem ostatnie odkrycie: Siła identyfikacji organizacyjnej ma główny wpływ na wydajność, jednak większość ludzi nie wierzy, że ich przedsiębiorstwo posiada silną tożsamość marki.

Teraz istnieje luka, z którą trzeba się liczyć! Konsekwencje pogarszają się. To co znaleźliśmy, to to, że dla wszystkich działań innowacyjnych w miejscu pracy, przedsiębiorstwa propagują zaangażowanie, lepsze stosunki ze swoim szefem, większe uznanie, więcej równowagi między pracą a życiem, żadne z nich nie może kompensować niskiej siły identyfikacji. Co zatem może zrobić sprytny interim manager, zatrudniony w firmie aby odpowiadać za zarządzanie w niej marketingiem. Plany marketingowe choć są doskonałym narzędziem w zdobywaniu uwagi klientów i pracowników nie stanowią czegoś co powinno być brane pod uwagę jako narzędzie, które rozwiąże wszystkie problemy. Koniecznie jest umieszczenie odpowiednich strategii marketingowych w miejscu i poczekanie na ich efekty.

Stała zarządzania marketingiem

To pytanie przyprowadziło mnie z powrotem do marki. Jeśli istnieje jedna stała zarządzania marketingiem, którą firmy posiadają w celu budowy siły tożsamości, to jest to ich marka. Nie marki w rozumieniu miary nastawienia klienta, ale marki, jako nazwy, która doczepia tożsamość firmy do sposobu, w jaki wchodzi na rynek, począwszy od tego, w jaki sposób pracownicy przyczyniają się do tworzenia sukcesu marki. Nazwijmy to kreowaniem marki od wewnątrz na zewnątrz, aniżeli z zewnątrz do wewnątrz.

Nasze badanie marketingowe oferowało wiele wglądów w moc identyfikacji, jako dźwigni wydajności marketingowej, którą kierownicy mogą na bieżąco kontrolować. Jedną z najbardziej użytecznych analiz marketingowych pod tym względem było ustalenie skąd pochodzi siła identyfikacji. Co udało nam się dowiedzieć, to to, że pochodzi to od ośmiu elementów, które stanowią główne „mięśnie” będące przyczyną siły identyfikacji i wypadkową wydajności biznesowej.

Te elementy tożsamości marki uwzględniają: autonomię, zróżnicowanie, zmianę, zarządzanie, cel, zrównanie, markę i zrównoważony rozwój. Chociaż marka jest ostatecznie tylko jednym z tych ośmiu czynników, wciąż jest to najlepsze miejsce by zacząć, gdy usiłujesz stworzyć siłę tożsamości. To dlatego, że marka odzwierciedla i wpływa na wszystkie elementy biznesu jednocześnie. (Wystarczy zapytać Starbucks, Toyotę, IBM czy Disneya.)

Cele marketingowe przeprowadzonego badania marketingowego

Jednym z naszych celów marketingowych w prowadzeniu badania marketingowego było rozwinięcie kryterium, aby zmierzyć siłę tożsamości i jej konsekwencje wydajności, w jednym wymiarze. W ten sposób narodziła się „Tożsamość IQ”. Pochodząca z dynamiki testów ludzkiego IQ, te proste kryterium daje kierownictwu szybką i jasną kontynuację wydajności marketingowej , która może być połączona z siłą lub słabością na kilku kluczowych miarach przywództwa, obejmujących:

– bieżący wynik finansowy

– strategię rozwoju

– innowacyjność

– markę

– kulturę

– wartość inwestycyjną

Zarządzaj marketingiem z głową

To, czego dowiedzieliśmy się o sile identyfikacji poprzez nasze badanie marketingowe może przekształcić sposób, w jaki firmy podchodzą do wyzwań kreowania marki. Może on dać liderom biznesowym nową drogę kierowania zaangażowaniem pracownika i wydajności biznesowej. Na pewno dało naszemu interim managerowi cenne narzędzie marketingowe które będzie wykorzystywał podczas zarządzania marketingiem w firmach.

Ktoś kiedyś mnie zapytał, kim jest mój bohater, w ujęciu zawodowym. Po chwili namysłu i przywołaniu moich zwyczajnych podejrzanych – Peter Drucker, Abraham Maslow, Jim Collins – pojawił się jeszcze jeden; może najstarszy konsultant marki w historii: Sokrates, który znakomicie stwierdził, Poznaj Siebie. Miał rację. To tu zaczyna się sukces marketingowy