Naprawa lodówki

Twoja lodówka zaczyna pokazywać swoje lata, ale nie jesteś entuzjastą wydawania pieniędzy. To częsty problem, z którym boryka się wiele osób. Kupujesz nową lodówkę, na którą tak naprawdę nie możesz sobie teraz pozwolić, albo wzywasz serwisanta, na którego również nie możesz sobie pozwolić. Jest jeszcze trzecia opcja, którą jest samodzielne rozwiązanie problemu.

Mam zamiar przejść przez niektóre z najczęstszych problemów wraz z kilku prostych rozwiązań, które mogą zaoszczędzić tonę pieniędzy. Aby lepiej zrozumieć zawiłości lodówki i sposób jej działania, sprawdź ten artykuł przed rozpoczęciem pracy.

Lodówka jest dość skomplikowanym urządzeniem i istnieje wiele potencjalnych przyczyn każdego problemu. Przyjrzymy się najprostszym rozwiązaniom. Niektóre z głównych napraw powinny być wykonane przez profesjonalistę, takie jak wymiana skraplacza lub sprężarki, ale jeśli musisz iść tą drogą, może chcesz kupić nową lodówkę. Mamy nadzieję, że oszczędzimy Ci kłopotu i rozwiążemy Twój problem najpierw tutaj.

Do sprawdzenia niektórych części potrzebny będzie VOM. Zawsze wyłączaj zasilanie lub po prostu odłączaj lodówkę od prądu. Myślę, że to dobry pomysł, aby mieć pod ręką notatnik dla loggera, który sprawdziłeś i jak rzeczy wracają do siebie, abyś nie drapał się po głowie później.

Lodówka nie działa
Aby dokonać naprawy tej lodówki, należy odłączyć ją od zasilania i sprawdzić, czy gniazdo jest zasilane za pomocą VOM. Sprawdź, czy wtyczka i przewód nie są przerwane lub przecięte.

Wszystko zamarza w komorze chłodziarki.
Aby naprawić tę lodówkę, należy sprawdzić pokrętło termostatu, zwykle umieszczone bezpośrednio z przodu lub z tyłu komory lodówki. Być może trzeba będzie zmniejszyć obroty.

Przyczyną może być również wadliwy termostat. Przed rozpoczęciem tego testu należy odłączyć lodówkę od zasilania. Otworzyć panel sterowania; termostat znajduje się bezpośrednio za pokrętłem. Ustawić pokrętło na najzimniejsze ustawienie. Ustaw VOM na RX1 i potwierdź oba zaciski (z odłączonymi przewodami) i poszukaj odczytu zero. Wyjąć termostat, ustawić go na najcieplejsze ustawienie i umieścić w działającej zamrażarce na 30 minut. Ponownie sprawdź zaciski i odczyt powinien być nieskończonością.

Lodówka działa; nie chłodzi
Aby naprawić tę lodówkę, należy sprawdzić pokrętło termostatu i upewnić się, że nie jest ustawione na najcieplejsze ustawienie. Cewki skraplacza mogą być zatkane. Zdjąć dolny przedni lub tylny panel i odkurzyć pod lodówką. Staraj się sięgnąć jak najdalej za pomocą przedłużacza, aby wyczyścić cewki. Jeśli żaden z tych sposobów nie rozwiąże problemu, oto kilka innych, które należy sprawdzić.

Zablokowany wentylator skraplacza: Zdejmij tylny panel i usuń wszystko, co blokuje wentylator. Wyczyść wszystkie inne zanieczyszczenia, gdy jest otwarty.
Drzwi nie zamykają się: Sprawdź, czy lodówka jest wypoziomowana. Jeśli nie, pod spodem znajdują się nogi z gwintem, które można przykręcić/odkręcić, aby uzyskać pożądany efekt. Należy również sprawdzić zawiasy drzwi, aby wszystko było prawidłowo wyrównane.
Uszkodzona uszczelka drzwi: Aby wymienić uszczelkę, podnieść ją i odkręcić śruby mocujące. Po usunięciu starej uszczelki należy wsunąć nową na miejsce i dokręcić śruby.
Wadliwy przełącznik drzwiowy: jeśli przełącznik jest wadliwy, światło pozostanie włączone wewnątrz i będzie utrzymywać ciepło. Przełącznik można wyjąć za pomocą płaskiego śrubokręta. Odłącz kable i ustaw VOM na RX1. Zacisnąć sondy na zaciskach i powinno być zero przy otwartym przełączniku. Zamknąć przełącznik przez naciśnięcie tłoka; odczyt powinien być nieskończony. Jeśli nie, należy wymienić.
Wadliwy wentylator parownika: Zdjąć tylny panel z wnętrza zamrażarki. Odkręcić obudowę wentylatora i wyjąć przewody wentylatora. Przetestuj oba zaciski za pomocą VOM ustawionego na RX1. Jeśli uzyskasz odczyt poniżej 50 omów lub odczyt nieskończony, wymień wentylator.
Wadliwy wentylator skraplacza: Wentylator skraplacza znajduje się pod chłodnicą. Najłatwiejszy dostęp jest przez dolną część tylnego panelu. Odłączyć przewody i postępować zgodnie z tymi samymi instrukcjami co w przypadku wentylatora parownika.
Niski poziom czynnika chłodniczego: Aby sprawdzić ten problem, należy wezwać technika.

Pocenie się na zewnątrz
W wielu lodówkach znajduje się przełącznik, który zapobiega poceniu się lodówki w wilgotnym klimacie. Znajduje się on w pobliżu panelu sterowania wewnątrz lodówki. Upewnij się, że jest włączony (wyłączenie go w chłodniejsze i bardziej suche dni pomaga oszczędzać energię). Aby przetestować przełącznik, należy otworzyć panel sterowania i wyjąć przewody z zacisków. Przypnij sondy do VOM, ustaw je na RX1 i dokonaj odczytu. Powinien wskazywać zero, gdy jest włączony i nieskończoność, gdy jest wyłączony. Jeśli nie, należy wymienić. Jeśli przełącznik jest w dobrym stanie, to sama grzałka, zwana grzałką mulionową, może być uszkodzona; wymagałoby to naprawy lodówki przez profesjonalistę.

Lodówka ciągle się włącza i wyłącza.
Aby naprawić tę lodówkę, należy wyczyścić cewki skraplacza zgodnie z wcześniejszymi wyjaśnieniami. Sprawdzić, czy wentylator skraplacza nie jest zablokowany lub uszkodzony, jak opisano powyżej. Sprężarka może być uszkodzona i jej wymiana wymaga fachowca.

Utrzymywać teren wokoło twoja lodówka jest czysta. Odkurzanie cewek skraplacza rutynowo jest doskonałym sposobem na sprawdzenie, czy nie są one zatkane. Jeśli w domu są zwierzęta, możesz chcieć czyścić ją bardziej regularnie z powodu gromadzenia się włosów. Jeżeli ty pozwalasz te małych czyści iść, ja zwiększa twój elektrycznego rachunek i ostatecznie co był łatwym naprawą zostać kosztownym i kłopotliwym jeden. Nie zapomnij: mieć markę i numer modelu lodówki przed udaniem się do sklepu z częściami. Nie chcesz ich potrzebować i ich nie mieć. To sprawi, że stracisz zimną krew.